Označování pneumatik

Tip - Na co si dát pozor při výběru pneumatik?

  • Každá pneumatika nabízená a prodávaná v EU/EHP musí být vybavena štítkem se třemi základními informacemi pro spotřebitele. Informace je podána v podobné formě, jako je tomu u energetického označování domácích spotřebičů.

  • Seznamte se pečlivě s obsahem informací na štítku.
  • Uvažte, jakým typem řidiče jste, jak jezdíte, jaké parametry pro „obutí“ upřednostňujete. Prakticky totiž nelze zakoupit produkt, který vykazuje nejvyšší parametry ve všech ukazatelích, neboť ony si vzájemně odporují: Pneumatika nemůže vykazovat zároveň minimální valivý odpor a při tom vysokou přilnavost. Nemůže mít tu nejvyšší přilnavost a při tom dosáhnout minimální hlučnosti, a podobně. Jedná se proto o kompromis, který vždy závisí na potřebách uživatele.
  • Měli bychom si uvědomit, že štítek se třemi parametry (eko-aspekty a bezpečnost) nám poskytuje skutečně jen základní, prvotní informaci. Kvalita pneumatiky je vyjádřena mnoha parametry. Doporučujeme konzultovat nákup se skutečným odborníkem u prodejce.

Komplexní informaci o tom, jak vybírat a nakupovat pneumatiky nabízíme zde.

Informaci o obsahu štítku a významu jednotlivých údajů nabízíme zde.

Dozorovým orgánem je Česká obchodní inspekce - viz kontakty na dozorové orgány. Odpovědným ministerstvem pro označování pneumatik je Ministerstvo dopravy - viz kontakty zde.