Časté chyby při používání obuvi – čeho se vyvarovat

I ta nejkvalitnější obuv ztrácí své pozitivní vlastnosti, pokud ji nosíme nesprávně nebo jí nedopřejeme potřebnou péči. Přinášíme zde proto přehled nejčastějších chyb, kterých se spotřebitelé při používání obuvi dopouštějí – a kterým je dobré se vyhnout.

1. Příliš intenzivní používání obuvi

Mnoho lidí nosí den, co den stejný pár bot. Obuv ale potřebuje čas na regeneraci, zejména na vyschnutí – nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pot z nohou se vsakuje do vnitřních částí obuvi a pokud se nestačí odpařit, urychluje degradaci materiálů a podporuje vznik plísní a zápachu. Ideální je proto obuv střídat a nenosit každý den stejnou.

2. Používání obuvi k nevhodnému účelu

Každý typ obuvi je navržen pro určitý účel, resp. má definovánu svoji tzv. účelovost. Vycházková obuv není vhodná na turistiku, společenské boty nejsou určeny pro chůzi v dešti a sportovní obuv do haly není vhodná na trávník. Při používání obuvi k nevhodnému účelu se životnost obuvi výrazně zkracuje a může dojít až k jejímu nevratnému poškození.

3. Nedostatečná údržba

Obuv je třeba pravidelně čistit a ošetřovat – zejména tu z přírodních materiálů. Hladká useň potřebuje krém, broušená useň impregnaci, textil čisticí prostředky na bázi pěny nebo spreje. Vhodná péče obuvnické materiály vyživuje a chrání. Zanedbaná péče vede ke snížení funkčnosti i životnosti obuvi.

4. Nevhodné obouvání/ vyzouvání

Obouvání nedostatečné rozevřené obuvi bez obouvací lžíce nebo vyzouvání obuvi „přišlápnutím paty“ je častý zlozvyk, který ničí opatek i spoj svršku s podešví. Obuv tak lze nenávratně zničit nebo alespoň výrazně snížit její komfort.

5. Sušení obuvi na radiátoru nebo přímém slunci

Prudké sušení (např. na topení) promáčené obuvi může způsobit její deformaci, praskání či rozlepení. Obuv sušte volně, při pokojové teplotě, vycpanou novinami nebo savým materiálem. Ideální však je, pokud bychom se působení nadměrné vnější vlhkosti dokázali vyvarovat.

6. Ignorování příznaků opotřebení

Opotřebená podešev, patník či stélka nejsou jen kosmetické důsledky používání obuvi – mohou zhoršit komfort a přispět k nesprávné chůzi. Včasná výměna nebo oprava je prevencí závažnějších problémů a přímého poškození obuvi i vašich nohou

7. Absence velikostního nadměrku

Zvláště u dětské obuvi je velikostní nadměrek (volný prostor před prsty) naprosto zásadní. Dětská noha roste, při chůzi se v obuvi mírně pohybuje a nadměrek jí poskytuje potřebný prostor. Pokud je obuv příliš těsná, může omezit přirozený vývoj nohy, vést k otlakům, deformacím a chybné chůzi. U dospělých bývá problém podobný – příliš těsná obuv způsobuje bolesti, kuří oka nebo zarůstání nehtů, a pochopitelně může dojít i k poškození samotné obuvi.

Shrnutí:

Správným používáním a péčí o obuv prodloužíte její životnost, ušetříte peníze, a především chráníte zdraví svých nohou!! Boty nejsou spotřební zboží na jednu sezónu – pokud se k nim chováme dobře, odvděčí se nám pohodlím a odpovídající životností.