Naše dluhy a jejich dopady

7. Jak budeme vybírat věřitele?

Pokud se už rozhodneme zadlužit, měli bychom důkladně zvážit, jakou půjčku a od kterého poskytovatele si vezmeme. Obvykle platí, že nejlevnější úvěr – většinou bezúročný – nám dá rodina nebo blízcí přátelé, o něco dražší jsou úvěry v bankách a nejdráž vyjdou půjčky od nebankovních společností.

Autor: SČS

Č. vydání: 11/24

8. Jaké podmínky je třeba zvážit?

Než nějakou úvěrovou smlouvu podepíšeme, měli bychom si udělat důkladný průzkum trhu. Na co se soustředit? Nejlepším ukazatelem výhodnosti nebo nevýhodnosti je veličina RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů. RPSN nám sděluje, kolik za rok zaplatíme za svou půjčku a zahrnuje už veškeré platby, jako jsou poplatky za vedení úvěrového účtu atd. Než si vezmeme úvěr, vyžádáme si výši RPSN od několika poskytovatelů. Úvěr s nejnižší RPSN by měl být pro nás ten nejvýhodnější.

Autor: SČS

Č. vydání: 12/24

9. Známe smlouvu? Rozumíme jí?

Pokaždé bychom si měli velmi důkladně prostudovat návrh úvěrové smlouvy. Nikdy se nenecháme tlačit k rychlému podpisu! Nejlepší je si smlouvu odnést domů a tam si ji v klidu prostudovat. Nechce-li nám to poskytovatel úvěru umožnit, rychle od něj pryč, nemyslí to s námi dobře. Soustředit bychom se měli zejména na různé závazky a smluvní pokuty. Pokud jsou neadekvátní dlužné částce – například pokud chce poskytovatel úvěru kvůli půjčeným deseti tisícům do zástavy náš dům – pak smlouvu nepodepisujeme!

Autor: SČS

Č. vydání: 13/24

10. Dluhy je třeba platit řádně a včas

Každý asi ví, že dluhy je potřeba platit. Ovšem pozor, je také nutné je platit řádně a včas! Co to znamená? Pokud ve smlouvě podepíšeme, že splátku uhradíme vždy k určitému datu, je to naše povinnost. Jinak se ocitáme v prodlení a věřitel má právo po nás vymáhat pokutu, případně žádat splacení celého dluhu. Tady už jasně vidíme, proč je nutné mít k dispozici finanční rezervy.

Autor: SČS

Č. vydání: 14/24

11. Víme, že komunikovat se vyplácí?

Co se ovšem stane, pokud jsme si svou situaci špatně rozmysleli a spočítali, zadlužili jsme se a teď máme problémy se splácením? Základní pravidlo zní: netváříme se, že se nic neděje, a se svým věřitelem komunikujeme pokud možno ještě před tím, než problémy nastanou!
Příklad: Slečna Monika si po škole našla svou první práci. Musela dojíždět vlakem a brzy vstávat, a tak si hned po půl roce koupila na úvěr auto. Jenže její firma náhle ztratila klíčového odběratele a Monika se ocitla bez práce. Naštěstí ji napadlo obrátit se na svou banku. Dojednala si tříměsíční odklad splátek a mezitím si našla nové zaměstnání.

Autor: SČS

Č. vydání: 15/24

Stránek: 5, stránka: 1 | 2 | 3 | 4 | 5