Naše dluhy a jejich dopady

Naše dluhy

Doba už je taková. Na jedné straně nás masírují reklamy na oblečení, v němž budeme zaručeně in, na elektroniku, bez které náš život ztratí všechnu šťávu, na exotické dovolené, kde jedině si můžeme dostatečně odpočinout. Na straně druhé zase neustále posloucháme, jak výhodné a snadné je si půjčit peníze. Splátky s nulovým navýšením, úrok už od 1 %, nakupte teď a plaťte později… Člověk snadno získá pocit, že normální je zadlužit se, a se splátkami se to pak vždycky nějak udělá.
Je to ale opravdu tak? Od rodičů a prarodičů jsme přece všichni slýchávali – napřed šetři a potom utrácej, nebo – kupuj si jen to, co si můžeš dovolit. Jak to tedy je? Existuje něco jako dobré a špatné dluhy? A co když to se zadlužením přeženu a najednou nemám na splátky? A je vůbec důležité si pro svůj život vytvářet nějaké finanční strategie? Vezměme to pěkně popořádku.

Autor: SČS

Č. vydání: 1/24

Finanční plánování

V dnešním světě lidé často nakupují impulzivně a jen málokdy přemýšlejí o tom, jestli danou věc skutečně potřebují, nebo jestli ji musejí opravdu mít hned. Prvním krokem k vyrovnané finanční bilanci je přitom schopnost vůbec nevytahovat peněženku a držet své chutě na uzdě. Větší nákupy bychom měli důkladně plánovat, rozmýšlet. Nestyďme se využívat slevových akcí a hlídejme si ceny, třeba s využitím různých internetových srovnávačů. Kdo rychle platí, dvakrát platí!

Příklad: Paní Novotná už si dlouho dělala zálusk na nový mobilní telefon. Ten starý už měl poškrábaný displej a mizernou výdrž baterie. Její operátor jí nabídl nový tarif a k němu krásný mobil za zvýhodněnou cenu. Paní Novotná už by málem smlouvu málem podepsala, ale nakonec se nabídku rozhodla zkonzultovat se svým synem. Ten jí spočítal, že nový tarif je pro ni nevýhodný, a na internetu jí telefon nakonec našel téměř o pětinu levněji.

Autor: SČS

Č. vydání: 2/24

Zdravé a nezdravé zadlužení

Existuje něco jako zdravé a nezdravé dluhy? Ano, samozřejmě. Někdy je opravdu dobrý nápad se zadlužit. Můžeme se řídit jedním zlatým pravidlem: Nikdy se nezadlužujme kvůli věcem, které spotřebujeme dřív, než je zaplatíme.
Příklad: hypotéka na byt, ve kterém budeme bydlet desítky let, může být zdravým dluhem. Na druhou stranu půjčka na luxusní vůz, který během prvního roku ztratí na ceně třetinu, možná zas až tak skvělým nápadem není.

Autor: SČS

Č. vydání: 3/24

Pravidla zodpovědného dlužníka

Jaké další otázky bychom si měli klást, než se zadlužíme? Velmi důležité je se zamyslet, zda si můžeme vůbec zadlužení a pravidelné splácení dovolit. Potom bychom měli přemýšlet nad tím, kde si případně půjčíme, protože mezi jednotlivými poskytovateli půjček a jejich produkty mohou být značné rozdíly. A nakonec bychom měli velmi důkladně prostudovat případnou úvěrovou smlouvu a obchodní podmínky. Musíme si být jisti, že dokonale rozumíme každému slovu.

Autor: SČS

Č. vydání: 4/24

1. Potřebujeme danou věc?

Vyplatí se zvážit, zda skutečně danou potřebujeme nebo jsme jen podlehli promyšlenému tlaku reklamy.

Autor: SČS

Č. vydání: 5/24

Stránek: 5, stránka: 1 | 2 | 3 ... 5