Odložená sledovanost v ČR za pět let stoupla čtyřnásobně

Češi sledují televizi stále více mimo živé vysílání. Podíl odložené sledovanosti se za posledních pět let zvýšil z 1,5 procenta na letošních 6 procent.

Návyky Čechů v konzumování televizního obsahu se stále více přibližují zemím jako je Dánsko, Švédsko nebo Finsko. Průměrná odložená sledovanost se v nich pohybuje okolo šesti až osmi procent. Vůbec nejvyšší odloženou sledovanost pak mělo v Evropě v roce 2018 Švýcarsko (18,6 procenta) a Island (18,8 procenta).

Nižší odložená sledovanost v České republice v porovnání se západními evropskými zeměmi je způsobena pozdějším a pomalejším rozvojem televizního trhu, typickým pro východní, postkomunistické země. Dalším důvodem je fakt, že v zahraničí sledují diváci TV více přes operátory placené televize, která zpětné zhlédnutí umožňuje, terestrické vysílání je proti ČR méně frekventované.

Diváci, kteří si pustí televizní obsah po živém odvysílání, jej nejčastěji zhlédnou ještě ten samý den. Učiní tak 69 procent těch, kteří televizní obsah mimo živé vysílání sledují. Nejčastěji záznam sledují na HbbTV přes funkci červeného tlačítka, dále prostřednictvím archivů od poskytovatele televizního signálu, formou nahrávání nebo přes funkci TimeShift.

Vyplývá to z uveřejněných údajů mediálního zastupitelství Atmedia.

zavřít

08. 07. 2019 12:04