Prevence nadváhy u dětí – dětský jídelníček

Jak postupovat, aby dítě nebylo obézní? Tyto informace a pokyny pro rodiče byly uveřejněny na serveru iDNES ...

Jak postupovat, aby dítě nebylo obézní? Tyto informace a pokyny pro rodiče byly uveřejněny na serveru iDNES dne 12.9.2008. Článek se zabývá prevencí nadváhy a obezity u dětí a jak postupovat v případech, kdy dítě už nadváhu má nebo je obézní.
Především upozorňuje rodiče, že nemají pátrat po jídelníčcích psaných dětem na míru, protože nic takového žádný rozumný lékař nedoporučí. Cílem je, aby se děti naučily jíst pravidelně a přiměřeně, nikoli aby si počítaly každý kilojoul, což je metoda doporučená dospělým, ale u dětí neplatí.

Zásada číslo jedna: děti by měly mít jídlo rozdělené do několika menších porcí, by měly jíst celkem pětkrát až šestkrát, tj. rodiče by je měli naučit svačit dopoledne i odpoledne.
Další zásady se týkají jednotlivých denních jídel. Obsahují jistá doporučení (džus jedině ředěný, čaj neslazený, přiměřená velikosti porcí, odnaučení přidávání atd.) a vyvracejí zažité stravovací zásady (polévka - není rozhodně nutností, pokud oni dítě nestojí - nenuťte ho; teplé večeře – další mýtus - nahraďte je salátem, který konzumujete vy atd.).

Hlavní zásadou při prevenci nadváhy a obezity zůstává, a nejen u dětí – méně jíst a více se hýbat.

zavřít

01. 10. 2008 00:00