Další mýtus zpochybněn: dusičnany neškodí?

Výsledky nejnovějších výzkumů zpochybňují doporučení odborníků na výživu, kteří varují před konzumací zeleniny kontaminované nitráty.

Výsledky nejnovějších výzkumů zpochybňují doporučení odborníků na výživu, kteří varují před konzumací zeleniny kontaminované nitráty.

Jarní rychlená zelenina je známá vysokým obsahem nitrátů. Nitráty samotné jsou úplně neškodné, ale mohou být bakteriemi transformovány na jedovaté nitrity. V trávicím traktu pak z nich mohou za určitých podmínek vzniknout kancerogenní nitrosaminy. Proto se doporučuje upřednostňovat zeleninu a saláty bez nitrátů a negrilovat nic nakládaného.

Nejnovější vědecká poznání však tato doporučení podporují stále méně. Několik studií dokládá, že produkty vzniklé transformací nitrátů jsou zdraví prospěšné.

• Před nedávnem se objevily informace z Anglie, že šťáva z červené řepy má vliv na pokles krevního tlaku a to díky vysokému obsahu nitrátů, z nichž činností baktérií ústní dutiny vznikají nitrity, které dále reagují za vzniku oxidů dusíku, o kterých je známo, že ovlivňují příznivě funkci krevních cév. Tak se ukázaly nitráty a nitrity v pravém světle - jako možné ochranné faktory, chránící před vznikem kardiovaskulárních onemocnění.
• Se stoupajícím obsahem nitrátů v pitné vodě kontinuálně v populaci klesá počet případů tumorů žaludku. Je zřejmé, že i v tomto případě je nebezpečí vzniku rakoviny pro člověka odhadováno nesprávně.
• S tím korespondují také nejnovější poznatky ze Švédska, svědčící o tom, že nitráty prostřednictvím svých metabolitů chrání sliznici žaludku. V žaludku vzniká oxid dusný, který rozšiřuje cévy a podporuje schopnost sliznice zhojit se. Kromě toho stoupá také tvorba slizu, který chrání žaludeční sliznici před vznikem vředů a tím i před rakovinou. Předpokladem pozitivního působení nitritů však podle švédského vědce Joela Peterssona je skutečnost, že je bakteriální flóra v ústní dutině intaktní a není poškozena antibakteriální ústní vodou. Potom totiž nevznikají žádné nitrity.
• Také ve Velké Británii paralelně s klesajícím obsahem nitrátů v potravinách stoupá počet alimentárních otrav. Na rozdíl od výživářských poradců náš organismus umí v případě potřeby vyrobit nitrity a následně je transformovat pomocí bakteriální flóry v ústní dutině na užitečné sloučeniny dusíku: ve slinách vzniká menší množství nitritů, které usmrcují choroboplodné zárodky. Oxidy dusíku a další dusíkaté deriváty, které se vyznačují antibakteriálními účinky tak chrání organismus před alimentárními infekcemi a záněty žaludeční sliznice. Také k regulaci imunitního systému organismus potřebuje sloučeniny dusíku.

zavřít

23. 06. 2008 00:00