Letos prvně na svatomartinské víno

Stane se novinka Svatomartinské českým "Novým Beaujoilais"?

Hlavní sklizeň hroznů začne letos koncem září a tak se naplno rozproudí vinařská sezóna. Sklizeň začne sběrem ranějších odrůd reprezentovaných Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené a Modrý Portugal.

A jaká bude kvalita? S ohledem na dostatek vody z prázdninových srážek jsou bobule prý velké a také velmi dobré kvality. Proto vinaři ponechají část hroznů na vinicích až do listopadu, aby z nich dostali vína těch nejvyšších kategorií.

V té době už by ale spotřebitel měl být syt české speciality - burčáku a zasteskne se mu po prvním mladém vínu. A na Svatého Martina se mu otevírá nová příležitost.

Mladá vína z letošní úrody poprvé představí vinaři jako "Svatomartinské", pod čímž se bude skrývat kterákoliv z našich vinařských odrůd. Vinařský fond oprávnění pro tuto značku získal v srpnu 2005. Vinaři doufají, že se tento pojem stane v Česku obdobným fenoménem jako francouzské Beaujolais nouveau.

Takže, letos poprvé - první otevírání lahví nového vína 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Brně a Praze a ve vybraných vinotékách a restauracích po celé zemi.

zavřít

13. 09. 2005 00:00