Smlouvy v denním životě

21 - Pracovní smlouva a její rizika – část 2.

Kdy bychom měli pracovní smlouvu podepsat? Nejpozději ve chvíli nástupu do zaměstnání. Neměli bychom souhlasit s tím, že „to podepíšeme odpoledne nebo zítra“. Proč? Dokud nemáme podepsanou smlouvu, nechrání nás zákon v případě úrazu, a také nemáme žádnou jistotu, že za odvedenou práci dostaneme zaplaceno.
Nejdůležitější ale je vůbec pracovní smlouvu dojednat a podepsat. Práce bez smlouvy, na černo, se sice může zdát na první pohled výhodnější (dostaneme nezdaněné peníze na ruku a přitom můžeme dál např. pobírat sociální dávky), z dlouhodobého hlediska se však tato strategie nevyplácí.
Proč? V případě pracovního úrazu nemáme nárok na výplatu nemocenské, ani na žádné odškodnění. Zaměstnavatel za nás neplatí povinné odvody – sociální a zdravotní pojištění. Nemůžeme v bance při žádosti o úvěr doložit svoje příjmy. A navíc – v případě, že jsme registrováni na Úřadu práce a úředníci odhalí, že načerno pracujeme, vyškrtnou nás z evidence a neprávem vyplacené sociální dávky musíme vrátit.
Co je ovšem nejhorší? Nemáme na zaměstnavatele žádnou páku pro kritické situace.
Příklad:Pan Hájek byl už několik let bez práce, když mu zavolal jeho starý známý s nabídkou: chystá se na stavbu domu, nechtěl by si pan Hájek na stavbě vydělat denně tisícovku, samozřejmě jen tak na ruku? Slovo dalo slovo a pan Hájek celý měsíc usilovně pracoval. Patnáct hodin denně, bez víkendů, bez přestávek na jídlo, nosil si vlastní rukavice a oblečení. Po měsíci očekával mzdu třicet tisíc korun… a realita? Dostal sotva polovic. Prý se jeho šéfovi zdálo jeho tempo příliš pomalé. Bohužel, musel se s tím smířit. Stěžovat si neměl komu.

Autor: SČS

Č. vydání: 21/24

22 - Kam se jít poradit?

Pokud se smlouva týká velkých a hodnotných věcí – třeba koupě nemovitosti – nikdy bychom neměli litovat peněz na konzultaci s právníky. Několik tisícovek, které jim zaplatíme, nám můžou ušetřit někdy i miliony, a hlavně léta starostí a špatného spaní. Vždy je totiž levnější preventivní rada než následné řešení problémů. Advokáti navíc mají povinné pojištění pro případ, že by některý z jejich klientů přišel kvůli jejich chybě o peníze.
Pokud si služby právníka nemůžeme dovolit, může nám pomoci Občanská poradna, kterých je na území ČR přibližně 80 (www.obcanskeporadny.cz). Pokud pracovníci poradny neumí pomoci s konkrétním problémem, odesílají klienta jinam.
Problémy se spotřebitelskými úvěry a jinými finančními službami a produkty můžeme také řešit společně s Finančním arbitrem ČR. Tato instituce může pomoci i při případném mimosoudním řešení našeho sporu (http://www.finarbitr.cz/cs/).

Autor: SČS

Č. vydání: 22/24

23 - PAMATUJTE! NIKDY NEPODEPISUJTE!

1.Smlouvu, kde je před naším podpisem prázdné místo, prázdný papír.
2.Šek nebo směnku bez uvedení přesné sumy.
3.Smlouvu bez číslování stran – dají se do ní dodatečně vložit další stránky.
4.Smlouvu, kterou mi nechtějí dát domů ke konzultaci s odborníkem.
5.Smlouvu, ve které nejsou všechny ústně dojednané detaily a specifikace.
6. Smlouvu, na níž se nám instinktivně něco nezdá.

Autor: SČS

Č. vydání: 23/24

24 - Kam se obrátit?

VŽDY SE TAKÉ S DŮVĚROU OBRACEJTE NA SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ! KONZULTACE POSKYTUJEME ZDARMA.
Sdružení českých spotřebitelů, z. ú.
e-mail: scs@konzument.cz
www.konzument.cz

Autor: SČS

Č. vydání: 24/24

Stránek: 5, stránka: 1 ... 3 | 4 | 5