Naše dluhy a jejich dopady

2. Máme sestavený rozpočet?

Základním nástrojem pro finanční rozvahu je rodinný rozpočet. Jeho vytvoření není nic složitého a zvládnout by to měl každý. Jde o to si opravdu poctivě sečíst vše, za co rodina vydává peníze. Proti výdajům postavíme příjmy a hned máme lepší představu, jak jsme na tom. Zvládneme ze zbylých peněz ještě ufinancovat pravidelné splátky?
Příklad: Nejen pravidelné výdaje, jako je nájem, spoření a tramvajenka, ale také kroužky pro děti, vstupenky do kina či divadla, dárky nebo léky, i když se kupují jen občas – to všechno také musíme zahrnout do kolonky Výdaje. Stejně tak nesmíme zapomenout na alkohol a cigarety.

Autor: SČS

Č. vydání: 6/24

3. Zkusili jsme úvěr „nanečisto“?

Pokud máme pocit, že si úvěr můžeme dovolit s přehledem, měli bychom si zkusit alespoň tři měsíce dávat stranou částku, jakou bychom museli splácet. Pokud nám to nečiní žádné potíže, nejspíš si úvěr můžeme dovolit, a během tohoto zkušebního období si navíc vytvoříme i hezkou rezervu.

Autor: SČS

Č. vydání: 7/24

4. Co nás může v průběhu splácení překvapit?

Může se zdát, že si takovým přemýšlením zbytečně komplikujeme život. Jenže život je komplikovaný sám o sobě a neustále nás staví před nové a nové výzvy. Na některé se můžeme připravit předem, na jiné nikoliv – ale měli bychom je přece jen brát do úvahy při plánování svých nákupů a případných dluhů.
Příklad: Narození dítěte je bezpochyby šťastná událost, ale s finanční stabilitou mladé rodiny dokáže pořádně zamávat. Máme ale 9 měsíců času, kdy můžeme šetřit a přehodnocovat svoje finanční návyky. Naproti tomu třeba autonehoda je otázkou několika vteřin a dopady může mít také obrovské: auto na odpis, dlouhodobá pracovní neschopnost… Z finančního hlediska bychom ale i na takové situace měli být alespoň částečně připraveni.

Autor: SČS

Č. vydání: 8/24

5. Máme vytvořené rezervy?

Jak si můžeme alespoň částečně zajistit finanční stabilitu i v různých nečekaných situacích? Zásadní je tvorba rezerv v dobrých časech. Pokud se nám daří, slušně vyděláváme a ještě nám něco zbývá, měli bychom myslet na zadní vrátka. Různé spořící účty nebo programy pravidelných investic nám umožňují odkládat si každý měsíc něco stranou a během pár let si tak můžeme našetřit slušnou sumičku. Už generace dnešních třicátníků by navíc také měla myslet na důchodové zabezpečení. Finanční experti říkají, že bychom si měli odkládat na stáří měsíčně zhruba 10 % svého současného příjmu.

Autor: SČS

Č. vydání: 9/24

6. Můžeme se nějak pojistit pro strýčka příhodu?

Dále bychom měli zvážit sjednání nějaké pojistky, třeba pro případ vážné nemoci nebo zranění, které nás na nějakou dobu vyřadí z pracovního trhu. Pokud nemáme dost peněz na pojistku pro všechny členy rodiny, měli bychom určitě pojistit především rodiče – hlavního živitele. Důležité ale je nastavit si parametry svých pojistných smluv přesně podle potřeb konkrétních lidí a rodin a nepodepsat první pojistnou smlouvu, kterou nám předloží pojišťovací agent.
Příklad: Rodiče mívají tendenci zajišťovat především své děti, ale z finančního hlediska toto není úplně rozumná strategie. Pokud si zlomí nohu dítě, je to nepříjemné. Pokud si ale zlomí nohu otec, který splácí hypotéku, může se rodina bez pojistky ocitnout bez příjmu a tudíž ve finanční tísni.

Autor: SČS

Č. vydání: 10/24

Stránek: 5, stránka: 1 | 2 | 3 | 4 | 5