Průvodce pro seniory

Spotřebitelskými problémy seniorů se zaobíráme průběžně a dlouhodobě. V SČS připravuje řadu informací a výstupů zaměřených na spotřebitele zvláště zranitelné a na seniory zejména. Proto vznikla i potřeba přípravy jakéhosi rozcestníku, kde senior najde na jednom místě odkazy k jednotlivým informacím. Tento nástroj tedy nabízíme v této sekci nazvané Průvodce pro seniory.

Senioři v ohrožení nekalých praktik

Babi, dědo! Nenechte se okrást! - Jak nenaletět novým trikům podvodných prodejců? Publikace varuje před novými praktikami „šmejdů“, kteří se již nezaměřují pouze na předváděcí akce, ale hledají jiné způsoby, jak oklamat důvěřivé seniory a prodat jim předražené zboží či podepsat nevýhodné smlouvy. Vyšlo v květnu 2015. Zde.

Jak nenakupovat zajíce v pytli - Rady a tipy pro bezpečný nákup v e-shopech. Publikace obsahuje informace, tipy a rady pro nakupování on-line, informuje jak rozeznat podvodný e-shop, čeho se vyvarovat při placení, jak je to s dodáním, atd. Vyšlo v květnu 2015. Zde.

Manuál rizikových vztahů - Publikace je určená především seniorům, kterým poskytuje ucelené informace o životních situacích, do kterých se mohou senioři dostat a nabízí kromě návodů na řešení i odkazy na kompetentní organizace, které zdarma poskytují poradenství. Vyšlo v srpnu 2014. Zde

Varujte se nabídkových akcí! Nové vydání publikace, která stručně informuje o rizicích nabídkových akcí. Vydáno v květnu 2013. Zde

"Pozor na nekorektní úvěrování!", "Sluchadlo? Jaké? A proč?" - Sdružení českých spotřebitelů nabízí pomoc a radí. I při nákupu sluchadel jste vystaveni možnému nekorektnímu jednání. Vyšlo v září 2013. Zde.

Informovaný, poučený senior se dokáže bránit

Odpovědné půjčování, jak nespadnout do dluhové pasti - aneb Podepsat můžeš, přečíst musíš! Dozvíte se zde informace a tipy, na co si dát pozor při podepisování smluv, jak si vybrat věřitele, tipy úvěrů a jejich plusy a minusy, informace o exekucích jako důsledku potíží se splácením závazků a řadu doporučení, která vás uchrání před potížemi. Vyšlo v dubnu 2015. Zde.

Jak postupovat při nákupu a reklamaci - průvodce pro spotřebitele - seniory. Brožura nabízí základní rady, týkající se našich spotřebitelských práv a jejich dosahování při uplatňování reklamací zakoupeného zboží anebo služeb. Vyšlo v červnu 2014. Zde.

Kvalita života pro všechny? Úloha technických norem - Brožura je zaměřená na zviditelnění úlohy norem ve vztahu k osobám s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Vyšlo v srpnu 2012. Zde.