Hubnutí a zdraví

Jak předcházet nesprávnému hubnutí? Rychlé zhubnutí pomocí zázračných diet může přivodit mnoho zdravotních problémů i komplikací a nepovede k dlouhodobě žádaným výsledkům.

Pokud chcete někdo zhubnout, měl by začít s úvahou, kdy nadváha vznikla, a případně navštivte lékaře, abyste zjistil svůj aktuální zdravotní stav. Měl by zapisovat vše, co během dne sní, jídlo vážit a následně svůj seznam vyhodnotit. Dobré je se poradit s odborníkem, který poradí vhodný cíl hubnutí. U někoho to bude pár centimetrů v pase, pro jiné to jsou kilogramy tuku navíc. Nejhorší variantou je začít s hladovkou nebo "půlporcemi" běžné stravy bez úpravy pohybu.

O tom, kdo bude při hubnutí úspěšnější, rozhodují takové věci jako věk, pohlaví, výška nebo hmotnost. Muži hubnou jednoznačně lépe než ženy, pokud tedy používají svou svalovou hmotu a dostatečně vyváženě jedí. Muži mají totiž více svalů než ženy, takže při stejném sportu zapojují větší objem těchto svalů.
Důležitý je i typ obezity. Pokud se podíváme především na ženské typy postavy, lépe hubne tzv. "gynoidní hruštička", tedy žena s rozložením tuku na hýždích, stehnech a bocích než "androidní jablko", žena s rozložením tuku na břiše.
Starší lidé hubnou pomaleji než mladší, zejména vlivem hormonálních funkcí, stavu pohybového a kardiovaskulárního systému.

Dobré předpoklady zhubnout mají diabetici. Tedy pokud začnou správně dodržovat diabetickou dietu a nebudou hladovět. Diabetici, ale i ostatní nemocní by se měli o jakékoliv dietě vždy poradit s lékařem či odborníkem. Jde především o to nastolit vhodné tempo hubnutí.

Jedním z nevhodnějších pomocníků je pohyb, především aerobní sporty prováděné na vytrvalostní tepové frekvenci – při pouhé nadváze je to běh, jízda na kolečkových bruslích, plavání, veslování, tanec. Také Nordic walking nebo prostá ostrá chůze či jízda na kole jsou zejména pro už obézní lidi velmi vhodné sporty. Nejlepší je kombinovat od každého sportu něco.

Správných výběr potravin je rovněž důležitý. Pro každého člověka jsou vhodné i nevhodné jiné potraviny. Strava pacienta s cukrovkou, pacienta s Crohnovou chorobou nebo zdravého člověka se od sebe výrazně liší.
Obecně se doporučuje vyhnout se potravinám, které obsahují mnoho soli (více než 1,5 % na 100 gramů), mnoho glukózového sirupu či jednoduchých cukrů, alkoholu a ztuženým rostlinným tukům, které jsou obsažené například ve zmrzlině, sušenkách, zákuscích a jídlech z vývařoven. Nevhodné jsou také aromatizované potraviny, suroviny s vysokým obsahem barviva nebo chemicky silně ošetřené. Ideální je takzvaný středomořský typ stravování: ryby, ovoce, zelenina, olivový olej, bylinky, kvalitní chléb. Při nákupu je potřeba sledovat čerstvost ovoce a zeleniny, neporušenost obalu a záruční dobu potravin, což platí při každém nákupu a nejen pro účely hubnutí .

Jisté riziko pro hubnoucí spotřebitele představují jídelníčky z časopisů. Neberou v potaz pohlaví, věk, výšku, váhu, zdravotní stav a aktuální stav poměru svalové hmoty a tuku, nezohledňují pohybovou aktivitu ani jejich dosavadní stravovací zvyklosti.

Příčinou neúspěšnosti mnoha pokusů zhubnout je, že se lidé snaží řešit nedostatek pohybu a nepravidelnosti v režimu jídla a spánku hladovkou, což je chyba. Pustí-li se do takové diety nemocný, a obezita je chronická nemoc, je to hazard se zdravím.

Při hubnutí pomocí hubnoucích prostředků je lépe se vyhnout těm, které se prodávají po internetu nebo po domácnostech v programech multi level marketingu (jsou předražené, neúčinné nebo individuálně nevhodné).

zavřít

06. 05. 2009 00:00