Doplňky stravy – účinná pomoc nebo falešná naděje

Státní zemědělská a potravinářská inspekce doporučuje spotřebitelům obezřetnost při nákupu doplňků stravy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) doporučuje spotřebitelům obezřetnost při nákupu doplňků stravy a všemu, co výrobky slibují. Bezpečnější nákup lze předpokládat v kamenném obchodě než na internetu nebo na nějaké předváděcí akci. Před každým nákupem by si měl kupující dobře prostudovat etiketu a v případě nejistoty se poradit třeba i s výživovým specialistou.

V minulém roce provedla SZPI několik kontrol, které zaměřila na doplňky stravy a jejich výsledky nebyly potěšující. Nejčastějším nedostatkem byl menší obsah účinných látek, než bylo deklarováno na obale, popř. je neobsahovaly vůbec. Od nového roku pak inspekce zakázala prodej šesti doplňků stravy pro sportovce, které obsahovaly dva anabolické steroidy a oba jsou od roku 2008 uvedeny v Seznamu zakázaných látek. SZPI proto výrobky nařídila zlikvidovat.

Doplňky stravy jsou čím dál víc populárnější mezi spotřebiteli a jsou někdy mylně zaměňovány za léčiva. Informace na některých výrobcích a reklamní slogany v omylu utvrzují, když slibují např. léčení astmatu a lupénky, snížení rizika srdečních onemocnění, vzniku rakoviny atd. Je nutné si uvědomit, že doplňky stravy žádný zdravotní problém nevyřeší, mohou mít ale příznivé účinky na lidský organismus.

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je v podmínkách, které musí splnit před uvedením na trh. Léky musí projít před schválením Státním zdravotním ústavem náročnými klinickými studiemi, v nichž se posuzuje indikace, kontraindikace, dávkování pro jednotlivé věkové skupiny obyvatelstva. Doplňky stravy jsou pouze ministerstvem zdravotnictví notifikovány a v některých případech se posuzují z hlediska bezpečnosti složek doplňku.

zavřít

23. 04. 2008 00:00