Bruselská podpora biopotravin v ČR 2007-2013

Brusel podporuje eko-zemědělství a biopotraviny. Poznáme to v nabídce obchodu?Ekologičtí farmáři v ČR dostanou v letech 2007-2013 rekordní dotace. Díky bruselské podpoře biopotravin dostanou ekofarmáři v České republice k normální podpoře i speciální eko-

Ekologičtí farmáři v ČR dostanou v letech 2007-2013 rekordní dotace. Díky bruselské podpoře biopotravin dostanou ekofarmáři v České republice k normální podpoře i speciální eko-dotace.

Spotřeba biopotravin v Česku se rok od roku zvyšuje, ale proti západní Evropě stále zaostává. Podíl ekologicky obdělávané půdy u nás loni dosáhl téměř 7 procent, což podle informací Komise řadí zemi na evropskou špičku.

Podíl biopotravin na celkové konzumaci dosahuje ale jen zhruba dvou desetin procenta, což je mnohonásobně méně než průměr v zemích staré evropské patnáctky.

Ekologické zemědělství a ekologický výrobní proces garantuje spotřebitelům stát (zákon č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství, ve znění pozdějších předpisů implementuje nařízení Rady (EHS) č. 2092/91). Produkt ekologického zemědělství musí být označen logem BIO a nápisem „produkt ekologického zemědělství“.

Ekofarmáři např. nesmí při pěstování obilí používat chemická hnojiva ani žádnou chemii proti škůdcům nebo plevelům, krávy musejí chovat na pastvě.

Pro výrobu biopotraviny výrobci používají suroviny z ekozemědělství, ale nesmějí používat jinak běžné konzervační látky. Produkce biopotravin je v ČR spojena s vysokými výrobními náklady a vyznačuje se malou sérií zboží.

Eko-dotace by měla pro nás nelichotivé výsledky plynoucí z průzkumů roku 2006 změnit. Spotřebitel by měl v nejbližších letech poznat účinnost eko-dotace v rozšíření nabídky biopotravin od českých dodavatelů.

zavřít

19. 03. 2007 00:00