Alkohol v Evropě

Evropská komise prosazuje strategii při zmírnění škodlivých účinků způsobených alkoholem v Evropě.

Evropská komise koncem měsíce října 2006 přijala sdělení, ve kterém stanoví strategii EU v oblasti podpory členských států při zmírňování škodlivých účinků způsobených alkoholem. Sdělení se zabývá nepříznivými vlivy škodlivé a nebezpečné konzumace alkoholu na zdraví v Evropě, která je v EU odhadována jako příčina smrti 195 000 lidí ročně.

Sdělení uvádí následující priority: chránit mladé lidi a děti; snížit počet zranění a úmrtí při dopravních nehodách způsobených požitím alkoholu; předcházet zranění u dospělých a snížit negativní dopad na hospodářství; zvýšit povědomí o dopadu škodlivé konzumace alkoholu na zdraví a pomoci získat důvěryhodné statistiky.

Komise uvedla oblasti, ve kterých může EU podpořit aktivity členských států vedoucí ke zmírnění škodlivých účinků způsobených alkoholem, jako je financování projektů prostřednictvím programů veřejného zdraví a výzkumu, výměna osvědčených postupů zaměřených snižování konzumace alkoholu mladistvými, využívání spolupráce při informačních kampaních nebo boj proti řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu a další iniciativy Společenství.

Hlavní zodpovědnost za vnitrostátní politiku boje proti alkoholismu nesou členské státy. Role Komise spočívá v podpoře spolupráce a koordinace členských států a doplnění jejich aktivit, například formou financování projektů. Sdělení mapuje opatření přijatá členskými státy zaměřená na řešení otázky škodlivých účinků způsobených alkoholem, což může zjednodušit rozšíření osvědčených postupů v rámci EU. Mezi úspěšné kroky uvedené ve sdělení patří: akce vedoucí ke zlepšení informovanosti spotřebitele v místě prodeje, na produktech nebo na pracovišti, akce vedoucí k prosazení věkových omezení pro prodej a podávání alkoholu, vzdělávání mladých lidí a rodičů, zavedení nižší nebo nulové hladiny promile alkoholu v krvi pro mladé nebo nezkušené řidiče a pro řidiče z povolání a prosazování opatření proti jízdě pod vlivem alkoholu.
Komise se domnívá, že by její hlavní přínos k této strategii měl být založen na existující metodě doplňování národních strategií v této oblasti, a proto nemá v úmyslu uvedenou strategii realizovat prostřednictvím nových legislativních návrhů. Na základě pravidelných zpráv členských států bude Komise podávat pravidelné zprávy o provádění opatření zaměřených na boj proti škodlivé a nebezpečné konzumaci alkoholu, jakož i o účinku strategie EU uvedené v tomto sdělení.

zavřít

14. 12. 2006 00:00